EXPLORİA İLERİ TEKNOLOJİLER VE BİLİMSEL MATERYALLER TASARIM SAN. LTD. ŞTİ.

EXPLORİA İLERİ TEKNOLOJİLER VE BİLİMSEL MATERYALLER TASARIM SAN. LTD. ŞTİ.

Firma Bilgileri

İştigal konumuz :

Mekatronik makinalar tasarımı ve imalatı, bilimsel materyaller ve deney düzenekleri tasarım ve imalatı.

TAMAMLANMIŞ PROJELER

YUKA Uçak Projesi:

1984-1989 yılları arasında tamamen yerli malzeme kullanılarak Türkiye’nin ilk yerli uçağı yapılmıştır. İsmi YUKA (YUsuf KAhvecioğlu) olarak konulan uçağın yapımı 5 yıllık bir Ar-Ge çalışması sonucunda tamamlanmıştır. 40 beygir gücünde ve 130 km hıza ulaşabilen uçak için Ulaştırma Bakanlığı tarafından uçuşa elverişlilik ruhsatı verilmiştir.

Katil Balina Projesi:

Katil Balina projesi tamamen gerçek boyutlarında (6,5 m uzunluk, gövde çapı 1,3 m, yüzgeçleriyle beraber yükseklik 2,6 m) tasarlanan, gövdede et hissini vermesi amacıyla silikondan imal edilen ve uzaktan kumandayla kontrol edilebilen bir robot sistemdir. İsmi ORCA olarak konulan katil balina tamamen gerçekçi olacak şekilde, derisi esnek, vücudu esnek ve gerçeğiyle birebir aynı ölçülerde olup, yüzecek şekilde yapılmıştır. Ar-Ge çalışmaları sonucunda katil balinanın su fışkırtma, suya dalıp çıkma, yüzgeçlerini sallama ve ses çıkarma özellikleri de eklenmiştir. Katil balinanın içerisinde 54 adet akü, 20 HP elektrik motoru, hidrolik pompa, elektrik – elektronik- hidrolik sistemler bulunmaktadır.

Saz çalan Neşet Ertaş Android heykeli :

Eski Başbakan Sn. Davut Güloğlu’nun açılışını yaptığı Kırşehir’de sergilenen Neşet Ertaş Android heykeli, gerçek boyutlarda, son derece gerçekçi ve canlı gibi. Sağ eli ile sazın tellerine vuruyor, sol eli ile hem tellere basıyor hem de sağa sola elini gezdiriyor, belini öne arkaya, başını ise sağa sola ve öne arkaya hareket ettiriyor.

Başını ve ağzını oynatan T-Rex Dinazor :

Ankara ANKAPARK için mekanik sistemini ürettiğimiz T-Rex dinozor başını sağa sola ve aşağı-yukarı oynatabilmekte ağzını kapatıp açabilmekte ve ses çıkartabilmektedir. Bu hareketleri sırasında başının yanında duran dev kayanın da yuvarlanmasına sebep olmaktadır.

Gözünü açıp kapatan dağın altında kalmış dev dinazor :

Göz çapı 4 metre olan dev bir dinozorun dağın ve kayaların altında kalmış bir yüz kesitinden oluşmaktadır. Göz kapağı çevreden geçenleri algılayarak, uzaktan kumanda ile ve otomatik şekilde hareket etmektedir.

SudaSür (Salaraba) Projesi

Arabaların su üzerinde de kullanılmasını sağlayan ve tüm arabalara uyumlu bir deniz taşıtıdır. Şahsi arabalı vapurdur. Arabası olan herkesin ucuza motorlu tekne ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir.

Footballmatic:

Futbolcuların maksimum performans ve maksimum verimle antrenman yaparak eğitilmelerini sağlayan yeni nesil bir antrenman sistemidir.