ÇELİK HASTANE CİHAZLARI İMALAT SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

ÇELİK HASTANE CİHAZLARI İMALAT SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

Firma Bilgileri

Çelik Hastane Cihazları İmalat Sanayi Ticaret Ltd. Şti 2020 yılında Samsun Teknoloji Geliştirme Bölgesinde kurulmuş bir firmadır. Tıbbi cihaz sektöründe Ar-ge çalışması yapan ve bu konuda KOSGEB tarafından desteklenen firmamız, yerli tıbbi cihaz üretmeyi hedeflemektedir. Amacımız tıbbi cihazların yurt içi pazarında daha uygun fiyatlara erişilebilir olmasıdır. Elde edilen bilgi birikimi sayesinde sürekli yeni teknolojiler geliştirilmektedir.
İlk projemiz olan Aralıklı Pnömatik Kompresyon Cihazı üzerinde yapılan çalışmalar sonrasında ilk prototip geliştirildi. Ve yine benzer teknolojiye sahip Otomatik Turnike cihazı geliştirildi. Geliştirilen cihazlar test ve belgelendirme işlemlerinden sonra kullanıcıya hazır hale gelmeden önce kalibrasyon işlemleri firmamız tarafından yaptırılmakta ve Sağlık Bakanlığının Ürün Takip Sistemine (ÜTS) kayıt işlemi yine firmamız tarafından yapılmaktadır.
Geliştirilen cihazların elektronik kart tasarımı ve yazılımı mikroişlemci tabanlı olup firmamız mühendisleri tarafından geliştirilmektedir. Tasarım ve üretimin firmamız mühendisleri tarafından yapılması, toplam maliyeti düşürmekte ve böylelikle ithal ürünlere göre fiyat avantajı sağlamaktadır. Bir başka avantajı ise geliştirilen cihazların özelliklerinin kullanıcı hekimlerin talepleri doğrultusunda şekillenebiliyor olmasıdır. Yerli üretim sayesinde geliştirilen cihazlar yurtiçi pazarında ithal ürünlere oranla daha hızlı ve daha uygun fiyatlarda elde edilmektedir. Firmamız yaptığı ilk iki projede bunu ispatlamıştır. 
İlk projemiz DVT-PE Önleyici cihaz olan Aralıklı Pnömatik Kompresyon sistemidir. Geliştirilen bu cihaz DVT (Derin Ven Trombozu) ve PE (Pulmoner Emboli)’ nin etkisini noninvaziv olarak azaltmaya yardımcı olan bir cihazdır. Bacak ve ayağa giyilen özel manşonları sayesinde vücuda dışarıdan sıkıştırma ve gevşetme sağlayarak bacaklarda bulunan toplardamarlardaki kanın hareket etmesini sağlamakta ve böylelikle pıhtı oluşumunu engellemektedir. İkinci projemiz Otomatik Turnike sistemidir. Otomatik Turnike Sistemi ortopedik cerrahi işlemler sırasında hastanın alt ve üst ekstremitesindeki kan akışını geçici olarak durdurmak veya yavaşlatmak için tasarlanan bir cihazdır. Geliştirilen bu cihazlar ithal ürünlere göre hem daha yüksek kalitede hem de daha uygun fiyatlara satılmaktadır. Firmamız geliştirdiği bu iki cihazdan elde ettiği bilgi birikimi sayesinde yeni projeler yapmayı hedeflemektedir.